E-Switch D16EER4GRED
Part No.:
D16EER4GRED
Description:
SWITCH PB 4PDT 8A 125V
Comments
D16EER4GRED Specifications
Type:
Standard, Illuminated
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Mushroom
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal):
220 VAC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C