E-Switch D16EET14CRED
Part No.:
D16EET14CRED
Datasheet:
AetrixD16EET14CRED.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V
Comments
D16EET14CRED Specifications
Circuit:
4PDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal):
28 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C