Samtec Inc. FFSD-04-S-02.50-01
Part No.:
FFSD-04-S-02.50-01
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixFFSD-04-S-02.50-01.pdf
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Comments
FFSD-04-S-02.50-01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ FFSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Cable
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.208' (63.50mm, 2.50")