Samtec Inc. FFSD-08-D-08.75-01-N-R
Part No.:
FFSD-08-D-08.75-01-N-R
Datasheet:
AetrixFFSD-08-D-08.75-01-N-R.pdf
Description:
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Comments
FFSD-08-D-08.75-01-N-R Specifications
Connector Type:
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions:
16
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.729' (222.25mm, 8.75")