Samtec Inc. HCMD-20-T-02.50-01-T-G-R
Part No.:
HCMD-20-T-02.50-01-T-G-R
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixHCMD-20-T-02.50-01-T-G-R.pdf
Description:
IDC SOCKET AND TERMINAL CABLE AS
Comments
HCMD-20-T-02.50-01-T-G-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
HCM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Plug, Reversed
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable:
0.050" (1.27mm)