Samtec Inc. IDSD-05-D-05.90-G
Part No.:
IDSD-05-D-05.90-G
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixIDSD-05-D-05.90-G.pdf
Description:
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL
Comments
IDSD-05-D-05.90-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
IDSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Socket
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable:
0.050" (1.27mm)
Length:
0.492' (149.86mm, 5.90")