CUI Inc. PDM1-S12-S12-S
Part No.:
PDM1-S12-S12-S
Package:
6-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixPDM1-S12-S12-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
PDM1-S12-S12-S Specifications
Series:
PDM1-S (1W)
Package/Case:
6-SIP Module, 4 Leads
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
80%