Recom Power REC3-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Part No.:
REC3-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
AetrixREC3-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Comments
REC3-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE REC3-SRW (3W)
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
900mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
79%