Samtec Inc. SFSS-02-28-G-03.25-SR
Part No.:
SFSS-02-28-G-03.25-SR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixSFSS-02-28-G-03.25-SR.pdf
Description:
SINGLE ROW DISCRETE WIRE ASSEMBL
Comments
SFSS-02-28-G-03.25-SR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ SFSS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Individual Wire Leads
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
Length:
0.271' (82.55mm, 3.25")