Samtec Inc. TCSD-20-D-11.00-01-F-N-R
Part No.:
TCSD-20-D-11.00-01-F-N-R
Datasheet:
AetrixTCSD-20-D-11.00-01-F-N-R.pdf
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Comments
TCSD-20-D-11.00-01-F-N-R Specifications
Connector Type:
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions:
40
Pitch - Connector:
0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable:
0.039" (1.00mm)
Length:
0.917' (279.40mm, 11.00")