NKK Switches YB16MKW01-1C12-JC
Part No.:
YB16MKW01-1C12-JC
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
AetrixYB16MKW01-1C12-JC.pdf
Description:
SHORT BODY PUSHBUTTON
Comments
YB16MKW01-1C12-JC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
YB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Clear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C