NKK Switches YB16MKW01-1CF12-JF
Part No.:
YB16MKW01-1CF12-JF
Datasheet:
AetrixYB16MKW01-1CF12-JF.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Comments
YB16MKW01-1CF12-JF Specifications
Product Status:
Last Time Buy
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C