NKK Switches YB25MKW01-1CF12-JB
Part No.:
YB25MKW01-1CF12-JB
Datasheet:
AetrixYB25MKW01-1CF12-JB.pdf
Description:
SHORT BODY PUSHBUTTON
Comments
YB25MKW01-1CF12-JB Specifications
Series:
YB
Product Status:
Last Time Buy
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C