CUI Inc. AE15B-EW-S12
Part No.:
AE15B-EW-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
AetrixAE15B-EW-S12.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 15 W, 100~1000 V
Comments
AE15B-EW-S12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
AE15B-EW (15W)
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100V
Voltage - Input (Max):
1000V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.25A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
5.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
81%