Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-207-C2-R0
Part No.:
ATS-12A-207-C2-R0
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
AetrixATS-12A-207-C2-R0.pdf
Description:
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766
Comments
ATS-12A-207-C2-R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
pushPIN™
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Square, Fins
Length:
2.362" (60.00mm)
Width:
2.362" (60.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
6.39°C/W @ 100 LFM