CTS-Frequency Controls CA20C1002HMR
Part No.:
CA20C1002HMR
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
AetrixCA20C1002HMR.pdf
Description:
XTAL OSC XO 10.0000MHZ HCMOS TTL
Comments
CA20C1002HMR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
CA20
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
10 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
1.8V
Frequency Stability:
±100ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
15mA
Ratings:
AEC-Q200
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)