CTS-Frequency Controls CB3LV-3I-77M760000
Part No.:
CB3LV-3I-77M760000
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
AetrixCB3LV-3I-77M760000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 77.7600MHZ HCMOS TTL
Comments
CB3LV-3I-77M760000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
CB3LV
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
77.76 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
40mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)