E-Switch D16EES24KRED
Part No.:
D16EES24KRED
Description:
SWITCH PB 4PDT 8A 125V
Comments
D16EES24KRED Specifications
Type:
Standard, Illuminated
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Square, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C