E-Switch D16EET12JREDREDCONCAVE
Part No.:
D16EET12JREDREDCONCAVE
Datasheet:
AetrixD16EET12JREDREDCONCAVE.pdf
Description:
SWITCH PB DPDT 8A 125V
Comments
D16EET12JREDREDCONCAVE Specifications
Circuit:
DPDT
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C