E-Switch D16EET14
Part No.:
D16EET14
Package:
Datasheet:
AetrixD16EET14.pdf
Description:
SWITCH PB 3PDT 8A 125V
Comments
D16EET14 Specifications
Type:
Standard
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C