E-Switch D16EET14KYELWHT
Part No.:
D16EET14KYELWHT
Package:
Datasheet:
AetrixD16EET14KYELWHT.pdf
Description:
SWITCH PB 4PDT 8A 125V
Comments
D16EET14KYELWHT Specifications
Type:
Standard, Illuminated
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C