E-Switch D16OAT14
Part No.:
D16OAT14
Datasheet:
AetrixD16OAT14.pdf
Description:
SWITCH PB 4PDT 8A 125V
Comments
D16OAT14 Specifications
Current Rating (Amps):
8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button (Not Included)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C