CUI Inc. DQS1-3-S15-S
Part No.:
DQS1-3-S15-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
4-SIP Module
Datasheet:
AetrixDQS1-3-S15-S.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 1W, 2.97~3.63 VD
Comments
DQS1-3-S15-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
DQS1-S (1W)
Package/Case:
4-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.97V
Voltage - Input (Max):
3.63V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
67mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency:
78%