CUI Inc. DRM1-12-D15-S
Part No.:
DRM1-12-D15-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixDRM1-12-D15-S.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 1W, 10.8~13.2 VD
Comments
DRM1-12-D15-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
DRM1-S (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
34mA, 34mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
81%