Samtec Inc. FFMD-10-T-10.00-01-F-N
Part No.:
FFMD-10-T-10.00-01-F-N
Package:
Datasheet:
AetrixFFMD-10-T-10.00-01-F-N.pdf
Description:
.050" TIGER EYE IDC RIBBON CABLE
Comments
FFMD-10-T-10.00-01-F-N Specifications
Connector Type:
Socket to Plug
Number of Positions:
20
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.833' (254.00mm, 10.00")