Samtec Inc. FFMD-18-D-02.75-01
Part No.:
FFMD-18-D-02.75-01
Package:
Datasheet:
AetrixFFMD-18-D-02.75-01.pdf
Description:
.050" TIGER EYE IDC RIBBON CABLE
Comments
FFMD-18-D-02.75-01 Specifications
Connector Type:
Plug to Plug
Number of Positions:
36
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.229' (69.85mm, 2.75")