Samtec Inc. FFSD-02-S-10.00-01
Part No.:
FFSD-02-S-10.00-01
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixFFSD-02-S-10.00-01.pdf
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Comments
FFSD-02-S-10.00-01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ FFSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Cable
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.833' (254.00mm, 10.00")