Samtec Inc. FFSD-08-D-01.75-01-N
Part No.:
FFSD-08-D-01.75-01-N
Datasheet:
AetrixFFSD-08-D-01.75-01-N.pdf
Description:
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Comments
FFSD-08-D-01.75-01-N Specifications
Connector Type:
Socket to Socket
Number of Positions:
16
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.146' (44.45mm, 1.75")