Samtec Inc. FFSD-08-D-03.50-01-N
Part No.:
FFSD-08-D-03.50-01-N
Datasheet:
AetrixFFSD-08-D-03.50-01-N.pdf
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Comments
FFSD-08-D-03.50-01-N Specifications
Connector Type:
Socket to Socket
Number of Positions:
16
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.292' (88.90mm, 3.50")