Samtec Inc. FFSD-10-D-03.10-01-N-R
Part No.:
FFSD-10-D-03.10-01-N-R
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixFFSD-10-D-03.10-01-N-R.pdf
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Comments
FFSD-10-D-03.10-01-N-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ FFSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions:
20
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.258' (78.74mm, 3.10")