Samtec Inc. FFTP-03-D-03.85-01
Part No.:
FFTP-03-D-03.85-01
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixFFTP-03-D-03.85-01.pdf
Description:
.050 X .050 C/L TWISTED PAIR FEM
Comments
FFTP-03-D-03.85-01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ FFTP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Socket
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:
0.025" (0.64mm)
Length:
0.321' (97.79mm, 3.85")