Samtec Inc. HCMS-05-D-02.50-02-S
Part No.:
HCMS-05-D-02.50-02-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Datasheet:
AetrixHCMS-05-D-02.50-02-S.pdf
Description:
IDC SOCKET AND TERMINAL CABLE AS
Comments
HCMS-05-D-02.50-02-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
HCM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Socket
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable:
0.050" (1.27mm)