Samtec Inc. IDSD-08-S-08.66-G
Part No.:
IDSD-08-S-08.66-G
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Cable Assemblies
Package:
Description:
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL
Comments
IDSD-08-S-08.66-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
IDSD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket to Cable
Number of Positions:
16
Number of Rows:
2
Pitch - Connector:
0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable:
0.050" (1.27mm)
Length:
0.722' (220.00mm, 8.66")