NKK Switches LB15RKW01-5F12-JB
Part No.:
LB15RKW01-5F12-JB
Datasheet:
AetrixLB15RKW01-5F12-JB.pdf
Description:
STANDARD SIZE SNAP-IN PUSHBUTTON
Comments
LB15RKW01-5F12-JB Specifications
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C