NKK Switches LB15RKW01/CUL-5C24-JC
Part No.:
LB15RKW01/CUL-5C24-JC
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
AetrixLB15RKW01/CUL-5C24-JC.pdf
Description:
STANDARD SIZE SNAP-IN PUSHBUTTON
Comments
LB15RKW01/CUL-5C24-JC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
LB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Clear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C