NKK Switches LB15WKG01/UC-5D24-JD
Part No.:
LB15WKG01/UC-5D24-JD
Datasheet:
AetrixLB15WKG01/UC-5D24-JD.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Comments
LB15WKG01/UC-5D24-JD Specifications
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C