NKK Switches LB16CKG01-5C12-JC
Part No.:
LB16CKG01-5C12-JC
Datasheet:
AetrixLB16CKG01-5C12-JC.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Comments
LB16CKG01-5C12-JC Specifications
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C