NKK Switches LB16SKG01/CUL-5F24-JB
Part No.:
LB16SKG01/CUL-5F24-JB
Datasheet:
AetrixLB16SKG01/CUL-5F24-JB.pdf
Description:
STANDARD SIZE PANEL SEAL PUSHBUT
Comments
LB16SKG01/CUL-5F24-JB Specifications
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Square, Button
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Square - 16.20mm x 16.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C