NKK Switches LB26WKG01-5C12-JB
Part No.:
LB26WKG01-5C12-JB
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
AetrixLB26WKG01-5C12-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Comments
LB26WKG01-5C12-JB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
LB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C