CTS-Frequency Controls MXO45-5I-37M056000
Part No.:
MXO45-5I-37M056000
Datasheet:
AetrixMXO45-5I-37M056000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 37.0560MHZ HCMOS TH
Comments
MXO45-5I-37M056000 Specifications
Frequency:
37.056 MHz
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
40mA
Size / Dimension:
0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)