CTS-Frequency Controls MXO45-6C-40M000000
Part No.:
MXO45-6C-40M000000
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Datasheet:
AetrixMXO45-6C-40M000000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TH
Comments
MXO45-6C-40M000000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
MXO45
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
40 MHz
Function:
Standby (Power Down)
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±20ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
40mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)