CTS-Frequency Controls MXO45HST-3I-11M520000
Part No.:
MXO45HST-3I-11M520000
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Datasheet:
AetrixMXO45HST-3I-11M520000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 11.5200MHZ HCMOS TTL
Comments
MXO45HST-3I-11M520000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
MXO45HXT
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
11.52 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
26mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)