CTS-Frequency Controls MXO45HSTLV-6C-37M056000
Part No.:
MXO45HSTLV-6C-37M056000
Package:
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Datasheet:
AetrixMXO45HSTLV-6C-37M056000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 37.0560MHZ HCMOS TH
Comments
MXO45HSTLV-6C-37M056000 Specifications
Series:
MXO45HSTLV
Package/Case:
Frequency:
37.056 MHz
Function:
Enable/Disable
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±20ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
25mA
Size / Dimension:
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)