CTS-Frequency Controls MXO45T-2C-66M666600
Part No.:
MXO45T-2C-66M666600
Datasheet:
AetrixMXO45T-2C-66M666600.pdf
Description:
XTAL OSC XO 66.6666MHZ HCMOS TH
Comments
MXO45T-2C-66M666600 Specifications
Series:
MXO45
Frequency:
66.6666 MHz
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±100ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
60mA
Size / Dimension:
0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.09mm)