CTS-Frequency Controls MXO45T-3C-60M000000
Part No.:
MXO45T-3C-60M000000
Datasheet:
AetrixMXO45T-3C-60M000000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 60.0000MHZ HCMOS TH
Comments
MXO45T-3C-60M000000 Specifications
Series:
MXO45T
Frequency:
60 MHz
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
60mA
Size / Dimension:
0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.09mm)