CUI Inc. P7803-500
Part No.:
P7803-500
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
AetrixP7803-500.pdf
Description:
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 9~90
Comments
P7803-500 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
P78-500
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
90V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
1.65 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
82%