CUI Inc. P7805-Q24-S15-S
Part No.:
P7805-Q24-S15-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
AetrixP7805-Q24-S15-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 8W
Comments
P7805-Q24-S15-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
P7805-S
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
32V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
8 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OTP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
96%