CUI Inc. P7809-500
Part No.:
P7809-500
Datasheet:
AetrixP7809-500.pdf
Description:
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 14~90
Comments
P7809-500 Specifications
Voltage - Input (Min):
14V
Voltage - Input (Max):
90V
Voltage - Output 1:
9V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
4.5 W
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
91%