CUI Inc. PCN1-S12-S12-M-TR
Part No.:
PCN1-S12-S12-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPCN1-S12-S12-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
PCN1-S12-S12-M-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PCN1-M (1W)
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
79%