CUI Inc. PCN1-S5-D12-M-TR
Part No.:
PCN1-S5-D12-M-TR
Package:
10-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPCN1-S5-D12-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Comments
PCN1-S5-D12-M-TR Specifications
Series:
PCN1-M (1W)
Package/Case:
10-SMD Module, 5 Leads
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
78%